Foto med utsikt och Region Jämtland Härjedalens logotyp
Folkhälsa, sjukvård och tandvård
Politik och insyn
Jobb och utbildning
Kultur
Forskning och utveckling
Om oss

Du är här:

Innehåll

Hjälp att sluta med tobak

På din lokala hälsocentral finns det tobaksaavänjare som kan hjälpa dig att sluta med tobak. Remiss behövs ej.

Sidansvarig:
Ewa Jonsson, Folkhälsocentrum
Tel: 063- 14 29 59
E-mail: ewa.jonsson@regionjh.se

BERG
Svenstavik
Diplomerad tobaksavvänjare Ann-Chatrine Ramstedt, Svenstaviks hälsocentralTel: 0687-166 19
E-mail: ann-chatrine@ramstedt@regionjh.se Tjänstledig 1/9-28/2-17

BRÄCKE
Diplomerad tobaksavänjare Mia Horneij
Tel: 0693-166 13
E-mail: mia.horneij@regionjh.se

HÄRJEDALEN
Funäsdalen
Diplomerad tobaksavvänjare Anita Dyborn, Funäsdalens HC
Tel: 0684-160 60
E-mail: anita.dyborn@regionjh.se

Hede

Diplomerad tobaksavvänjare Lena Olsson, Fjällhälsan Hede
Tel: 0684- 160 00
E-mail: lena.olsson@fjallhalsan.se
Sveg
.

KROKOM
Föllinge
Tobaksavvänjare Kerstin Persson Moberg, Föllinges hälsocentral
Tel: 0645-71 51 30
Tobaksavvänjare Britt Söderberg Föllinge , Föllinge Hälsocentral
E-mail: britt.soderberg@regionjh.se

Krokom
Diplomerad tobaksavvänjare Malin Cooper, Krokoms hälocentral
Tel: 0640-166 18
E-mail: malin.cooper@regionjh.se

Offerdal
Tobaksavvänjare Agneta Bäckman, Offerdals hälsocentral
Tel: 0640-300 10
E-mail: agneta.backman@halsorumz.se

RAGUNDA
Kälarne
Diplomerad tobaksavvänjare Berit Nordlund, Kälarne hälsocentral
Tel: 0696-166 60
E-mail: berit.nordlund@regionjh.se

Hammarstrand
Diplomerad tobaksavvänjare Ulla-Lena Göransson, Björkhammar HC
Tel: 0696-682 510
E-mail: ulla-lena.goransson@regionjh.se

Stugun
Diplomerad tobaksavvänjare Ulla-Lena Göransson Stuguns hälsocentral
E-mail: ulla-lena.goransson@regionjh.se

STRÖMSUND
Backe

Hoting
Diplomerad tobaksavvänjare Christine Alstergren, Nya Närvården Hoting
Tel: 0671-71 66 80

Strömsund

 

Gäddede
Diplomerad tobaksavvänjare Anna-Lena Persson, Närvård Frostviken
Tel: 070-629 46 25
E-mail: anna-lena.persson@regionjh.se

ÅRE


Järpen
Diplomerad tobaksavvänjare Ingrid Halvarsson, Järpens hälsocentral
Tel: 0647-165 50
E-mail: ingrid.halvarsson@regionjh.se
Diplomerad tobaksavvänjare Hanna Fjellner
E-mail: hanna.fjellner@regionjh.se

Hallen
Tobaksavvänjare Tina Svendsen, Hallens hälsocentral
Tel: 0643-44 55 00
E-mail: tina.svendsen@regionjh.se
Diplomerad tobaksavvänjare Ulla Tysk, Hallens hälsocentral
Tel: 0643- 44 55 01
E-mail: ulla.tysk@regionjh.se

ÖSTERSUND
Brunflo
Diplomerad tobaksavvänjare Cecilia Palmgren, Brunflo hälsocentral
Tel: 063- 14 20 17
E-mail: cecilia.palmgren@regionjh.se
Diplomerad tobaksavvänjare Anna Bergman, Brunflo hälsocentral
Tel: 063- 14 20 40
E-mail: anna.bergman@regionjh.se

Frösön
Diplomerad tobaksavvänjare Lotta Jonsson, Frösöns hälsocentral
Tel: 063-14 23 00
E-mail: lotta.jonsson@regionjh.se
Diplomerad tobaksavvänjare Maude Martin, Frösöns hälsocentral
Tel: 063- 14 23 00
E-mail: maude.martin@regionjh.se

Lugnvik
Diplomerad tobaksavvänjare Ingela Lindström, Lugnviks hälsocentral
Tel: 063- 14 22 75
E-mail: ingela.lindstrom@regionjh.se

Odensala

Torvalla
Diplomerad tobaksavvänjare Lena Haagensen Broden, Torvalla hälsomottagning
Tel: 063-14 23 46
E-mail: lena.haagensen-broden@regionjh.se

Z-gränd
Diplomerad tobaksavvänjare Rut Höglund-Knutsson, Hälsocentralen Z-gränd
Tel: 063- 14 21 28
E-mail: rut.hoglund-knutsson@regionjh.se

Östersunds sjukhus
Diplomerad tobaksavvänjare Sylvia Einarsson, Lungavdelning 14
Tel: 063- 15 31 24
E-mail: sylvia.einarsson@regionjh.se
Tobaksavvänjare Åsa Persson, Strokeavdelningen
Tel:
Diplomerad tobaksavvänjare Christina Sandberg, Reumatologmottagn, Remonthagen
Tel:063- 15 48 61
E-mail: christina.sandberg@regionjh.se
Diplomerad tobaksavvänjare Stina Lundhag, Lungavd 14
Tel: 063-15 31 24/ 15 31 14
E-mail: stina.lundhag@regionjh.se

ÖVRIGA

Företagshälsovården

Priserva AB Sveg
Diplomerad tobaksavvänjare Kicki Fabricius, Priserva
Tel: 070-383 62 91
E-mail: kicki.fabricius@priserva.se


Sidansvarig:Eva Jonsson, tel: +4663142459, e-post: ewa.jonsson@regionjh.se.

Hittar du fel eller har synpunkter på innehållet, meddela

Senast uppdaterad 2017-01-25.

Gå direkt till...

E-tjänsterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Vägvisarenöppnas i nytt fönster
ISO 14001 -  EMAS
1177 Vårdguiden
Logga in på 1177 Vårdguiden
Våra E-tjänster
LEVNADSVANOR - Testa dina här!
Ladda ner HPV-appen
Upptäck stroke i tid. Gör AKUT-testet på strokekampanjen.se nu!
Din nya ungdomsmottagning - umo.se
Mobilisering mot droger

Region Jämtland Härjedalen

Box 654

831 27 Östersund

Tel: 063-15 30 00

jllwwwext2 · 4.2.2 · 29/04 17:36